Forumul Blogurilor Culinare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Flags_1
Ultimele subiecte
» vesti triste
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptySam Feb 09, 2019 6:12 pm Scris de Geta

» POEZII SI POETI
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptySam Feb 03, 2018 8:53 pm Scris de Geta

» Sa ne amuzam
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptySam Dec 09, 2017 4:32 pm Scris de Geta

» GLUME, BANCURI
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyMier Dec 06, 2017 3:42 pm Scris de Geta

» cutiuta cu pozele mele
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyVin Noi 03, 2017 6:51 pm Scris de Geta

»  La o altfel de cafea 2
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyVin Noi 03, 2017 3:20 pm Scris de Geta

» CUGETARI......
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyVin Oct 06, 2017 10:24 pm Scris de Geta

» La multi ani "Fete si baieti in bucatarie " !
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyDum Dec 25, 2016 6:35 pm Scris de Geta

» curiozitati
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyJoi Sept 29, 2016 6:09 pm Scris de Geta

» Ce muzica ascultam
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyMier Iul 13, 2016 8:29 pm Scris de Geta

» Ce citim ...
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyMar Iul 12, 2016 9:14 pm Scris de Geta

» Lulu - La multi ani !
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyVin Mai 13, 2016 2:40 pm Scris de Geta

» Rugaciune pentru omenire
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyDum Apr 24, 2016 5:50 pm Scris de Geta

» La o altfel de cafea 2
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyDum Apr 17, 2016 3:51 pm Scris de Geta

» La multi ani Diana!
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyMier Apr 06, 2016 12:47 pm Scris de Doina Ghidu

» La multi ani Doina Ghidu!
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyMier Apr 06, 2016 12:47 pm Scris de Doina Ghidu

» Paste fericit!
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptySam Mar 26, 2016 10:58 pm Scris de Geta

» Gabi -La multi ani !
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyVin Mar 18, 2016 10:55 pm Scris de Geta

» ARTA SI ARTISTI
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyDum Feb 14, 2016 10:41 pm Scris de Geta

» Colinde, colinde...
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyMar Dec 22, 2015 2:01 pm Scris de Geta

» La multi ani Delia
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyDum Dec 06, 2015 3:46 pm Scris de martagabriela

» La o altfel de cafea 2
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyVin Noi 20, 2015 8:15 am Scris de iuli

» Donare de sange
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyMar Noi 03, 2015 11:04 am Scris de Doina Ghidu

» LA MULTI ANI DOINITA VARGA!
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyLun Oct 05, 2015 11:07 pm Scris de martagabriela

» La multi ani Nico- 15 septembrie
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyMier Sept 16, 2015 6:03 pm Scris de martagabriela

» La multi ani Daniela- 9 sept
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyMier Sept 09, 2015 6:13 pm Scris de Daniela

» Noi si nepotii
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyDum Sept 06, 2015 7:41 am Scris de Sidy

» CASATORIE aniversari
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyMier Sept 02, 2015 11:02 pm Scris de martagabriela

» LA MULTI ANI ,MONE-OOOOOOOOKKKKKKKKKEEEEEEYYYYYYYYYY
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyJoi Aug 27, 2015 7:15 pm Scris de martagabriela

» La multi ani Anena !
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyVin Aug 14, 2015 10:57 pm Scris de maria mihalache

Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
ImageShack
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


La o altfel de cafea 2

+16
maria mihalache
Geta
Vicky P.
Nicuvar
mari
husni
martagabriela
iuli
Sidy
Mom_of_3
Daniela
stoi_mimi
alina 42
delia
anena
silvi0ara
20 participanți

Pagina 3 din 29 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 16 ... 29  Urmatorul

In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  alina 42 Lun Mar 09, 2015 12:19 am

La mulți ani vă doresc și eu , dragile mele !!! Sa fiți sănătoase și iubite !!!!
Mulțumim Adi pentru urari și colaj !
Va doresc o saptamana minunată !!! sunny flower
alina 42
alina 42

Mesaje : 420
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  husni Lun Mar 09, 2015 11:36 am

Buna dimineata!
Pt.ca Sidy,n-a adus,azi,cafeluta,o fac eu.
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 2ey9tox

Si,pt.ca,tot Sidy,e cea care,de obicei,ne posteaza obicee,legende...,a unor sarbatori,azi,postez eu,un articol,despre Ziua brbatilor.
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Nr0fuh

După ce ieri am sărbătorit Ziua Femeii, sărbătoarea Mucenicilor oferă şi bărbaţilor un prilej de cinstire, dar mai ales unul de mare cinste. Bătrânii spun că pe 9 martie este ultima zi de vreme urâtă, urmând de acum zilelor calde ale moşilor, consideraţi mai buni şi mai înţelepţi. Biserica Ortodoxă îi pomeneşte pe 9 martie pe Sfinţii 40 de Mucenici din Sevastia. Totodata sarbatoarea vine dupa Ziua Femeii, unii considerând că 9 martie este ziua barbatului, în care acesta trebuie să bea 40 de pahare (simbolice) de vin in cinstea celor 40 de Sfinti. Aceştia erau soldaţi creştini, aflaţi în slujba împăratului roman Licinius. Aflând despre credinţa lor, guvernatorul Armeniei i-a silit să se închine idolilor. Refuzând, cei 40 de soldaţi au fost întemniţaţi timp de opt zile şi bătuţi cu pietre.

Unul dintre cei 40 de soldaţi nu a mai rezistat şi a cerut să fie scos pentru a intra în baia caldă din apropiere. Din cauza diferenţei de temperatură acesta a murit. Un alt creştin, martor al evenimentului, a intrat în apa rece alături de ceilalţi pentru a-şi mărturisi credinţa în Hristos. În Bucureşti, fragmente din moaştele Sfinţilor 40 de Mucenici din Sevastia se află la Mănăstirea Antim, la Schitul Darvari şi la bisericile „Icoanei”, „Mihai Vodă”, „Dichiu” şi „Sfântul Alexie”.

Tradiţia românească povesteşte despre o întreagă procesiune ritualică desfăşurată în această zi, 9 martie fiind percepută ca un prag simbolic al anului. Astfel, bătrânii cred şi acum că de Sfinţii Mucenici se deschid porţile Raiului, fiind totodată un prilej pentru săvârşirea numeroaselor ritualuri de alungare a gerului.

Astăzi, gospodinele prepară mucenicifierţi în apă, la care adaugă scorţişoară şi nucă. În unele zone, colacii poartă numele „sfinţi” sau „sfinţişori”.

În Muntenia, pe lângă bradoş ii obişnuiţi, se face o „uitată” pentru morţi, un mucenic mai mare pe care copii îl „joacă” în jurul focului şi care este dedicat celor morţi.

Tinerii sar peste foc ca să fie feriţi de de necazuri, iar cenuşa este folosită la pomi, ca să fie roditori.



 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 287otv7

Ziua Internationala a Barbatului este sarbatorita, in mod oficial, pe 19 noiembrie. Un brand cunoscut de bere din Romania a programat Ziua Barbatului pentru 5 mai. Foarte multi romani, insa, au ales  sa sarbatoreasca Ziua Barbatului imediat dupa Ziua Femei, adica pe 9 martie sau in ziua Mucenicilor si a celor 40 de paharele. Indiferent cand sint sarbatoriti, le doresc multa sanatate,bucurii si fericire!
Aici,pre forum,LA MULTI ANI Adi  si Nicu!
Si,LA MULTI ANI,tuturor barbatilor,din viata voastra(femeilor de pe forum)!LA MULTI ANI,barbati!


 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 33y12ix
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 30hllac

Doresc tuturor,o saptamina frumoasa  si calda!
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 10x4x1w
husni
husni

Mesaje : 406
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 67
Localizare : Iordania

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Admin Lun Mar 09, 2015 12:39 pm

Multumim Camelia pentru poveste si urari
le dorim barbatilor din familia ta sanatate, fericire si o primavara frumoasa
va imbratisam de peste mari si tari
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 201
Data de inscriere : 11/09/2010
Varsta : 68
Localizare : bucuresti

http://blogdesignstudio.blogspot.com

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  mari Lun Mar 09, 2015 2:16 pm

Bună ziua dragilor!
Adi multumesc de urări și pentru frumosul colaj. Multă sănătate, ție și fetelor tale!
Drăguța de Camy ne-a povestit despre ziua de azi. Se mai spune că astăzi este și ziua tuturor celor care au nume care nu se regăsește în calendarul busericesc. Așa că astazi este și ziua lui Barbu.
Astăzi noi doi sărbătorim și 30 de ani de când ne-am unit destinele. O să sărbătorim cu mucenici muntenești și moldovenești și fără cele 40 de pahare pentru că Barbu nu bea deloc și eu n-am nici un chef să beau singură. Poate pe seară să-mi fierb o cană cu vin, că mă gândesc demult la ea. Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Ieri am primit un buchet de flori de la Barbu, însă cel mai frumos dar a fost telefonul de la Alex. M-a uns pe suflet să-i aud vocea.
Abia aștept să punem de întâlneală! Dacă o să fie frumos ca astăzi o să fie nemaipomenit!
Vă doresc o săptămână frumoasă!

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Rk7tpc
mari
mari

Mesaje : 1054
Data de inscriere : 11/09/2010
Varsta : 74
Localizare : bucuresti

http://mamaluialex.blogspot.com

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Geta Lun Mar 09, 2015 3:46 pm

trunchiul teiului
golit de inimă
plînge sub lovituri
apoi se usucă în poduri
vîntuite
prin lucarne.

noaptea în drumul ei
spre zori
macină
lemnul din cer
scoate tristeţea
la vînzare
pe creasta pămîntului
o atîrnă în caişii
cu pielea
dantelată
o libelulă
cu sute de aripi
o smulge
şi-o întindeul
pe riu.

Buna ziua,la noi e soare si placut,am fost la balul juristilor vineri si a fost suuuper fain,ne-am distrat pe cinste si ma bucur mult ca a fost intr-o alta locatie la Flora pe malul Begai iar catedrala s-a vazut super prin geamurile pana jos ale restaurantului

http://www.trilulilu.ro/imagini-calatorii/timisoara-noaptea-podul-tineretii-si-catedrala-mit

Mari sa fii fericita alaturi de Barbu si sanatoasa ,ma bucur pentru tine ca te-a sunat Alex Smile

Fetelor va doresc o saptamana minunata :)va imbratisez pe toate !
Geta
Geta

Mesaje : 2400
Data de inscriere : 06/08/2012
Varsta : 67
Localizare : Timisoara

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  iuli Lun Mar 09, 2015 10:52 pm

lA MULTI ANI CU SANATATE LUI ADI SI TUTUROR SOTILOR ,BAIETILOR SI CELOR DRAGI VOUA DIN FAMILIILE VOASTRE AZI DE SFINTII MUCENICI flower flower flower flower flower flower flower flower flower flower flower
iuli
iuli

Mesaje : 907
Data de inscriere : 29/08/2011
Varsta : 68
Localizare : Craiova

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  alina 42 Mar Mar 10, 2015 1:14 am

De trei luni, am schimbat domeniul de activitate !!!!
Ei sunt obiectul muncii mele, in prezent ! Adi și Dani ! Very Happy sunny

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 11ukj5x
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 2qanvgj
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 33cabrl

Pot spune, cu mâna pe inima, ca am întinerit cu câțiva ani ! Toata ziua mă joc Basketball bounce , mă prostesc , clown geek , ( să nu credeți ca este ușor Very Happy Razz ) iar ei ma rasplătesc cu râsetele lor cristaline !
Dimineața îmi sar în brațe, iar seara abia reușesc sa plec ! I love you
Să aveți o zi minunată !!! sunny
alina 42
alina 42

Mesaje : 420
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Sidy Mar Mar 10, 2015 7:02 am

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 33tjz9e

BUNA DIMINEATA gasca Gustoasa

Vai ALINA cat subt de dragalasi "carliontzatzii" tai !
Acuma vrei- nu vrei, ai devenit....bunica  Exclamation Asa-i cat e de bine ? Copilasii astia parca iti dau viata  Exclamation E foarte frumos sa te joci cu ei, dar...este si foarte greu .....nu merg la cresa si la gradinita  Question Iti doresc mult spor cu ei si sa ne spui cat timp au....
GETA ma bucur enorm ca te-ai simtit asa de fain la bal  Exclamation Doar erau fostii tai colegi si ati depanat amintiri frumoase.....Dar poze nu ne dai  Question
Si eu am reusit sa strang cateva foste colege,fete care au lucrat in armata, aici la Oradea si am sarbatorit de 8 Martie( de fapt sambata) si a fost asa de fain,incat am promis ca ne vom reintalni in fiecare luna.....am poze pe Facebook...ca aici nu ma lasa sa folosesc optiunea pentru poze, imi da eroare.
IULIANA ai fost la spectacolul pentru Eurovision ???Cred ca a fost foarte frumos....care este sala aia atat de incapatoare ?
Despre grupul nostru de pe FB, vezi ca ti-am last un link cu noua lui adresa( la mesaje).
MARI va doresc sa fiti sanatosi si sa va iubiti ca in prima zi...30 de ani = nunta de perlă. Perla simbolizează credința și puritatea.
Frumos  Exclamation Si te inteleg perfect cum e cu telefonul....si noi vorbim pe Skype cam la doua zile , dar cand am primit telefon de la Claudiu , de 8 Martie...a fost altfel, parca era linga mine....
CAMY iti multumesc foarte frumos ca m-ai suplinit si ai postat frumosul mesaj de 9 Martie ! Am fost foarte ocupata cu altceva , ieri dimineata si nu am mai apucat sa postez....Cum mai e vremea pe la voi ?Mai e un pic si trebuie sa vina barza pe la voi, iar. Si uite ca nu mai retin....ce va fi, fetita sau baiat !
Vorbeam zilele trecute cu DANIELA si imi povestea cat sunt toti de fericiti ca vor avea o fetita in familie  Exclamation
ADRIAN iti multumim tare frumos pentru colaj, e minunat cadou de 8 Martie ! Pacat doar ca nu toate fetele din imagine sunt active pe Forumul nostru....
Sanatate multa fetelor tale si LA MULTI ANI pentru ieri, chiar daca vine cu oleaca de intarziere  Exclamation
Acum merg sa mai incerc o data sa va las cafeluta...daca pot Exclamation
Va tzuc cu mare drag Exclamation

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Cafea_fierbinte
Sidy
Sidy

Mesaje : 1668
Data de inscriere : 12/09/2010
Varsta : 68
Localizare : Oradea

http://sidyskitchen.blogspot.com/

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  iuli Mar Mar 10, 2015 12:34 pm

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 PoscYac

Va pup ''DRAGI TOVARASI SI NAS FLOREO"...ha,ha,ha.....intrai si eu sa aduc cafeua dar postai in segmentul de cafea care s-a inchis.......bine ca ma trezii Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz ....dar e explicabil ,ca azi e o zi innourata de ma apasa pe cervicala ...asa ca pina la noapte am timp sa-mi revin. Smile Smile Smile Smile Smile Smile
iuli
iuli

Mesaje : 907
Data de inscriere : 29/08/2011
Varsta : 68
Localizare : Craiova

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  iuli Mar Mar 10, 2015 12:43 pm

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 1LnEjjQ

Hai ca transferai si cafeau aci....in fine...calculatorul abia merge asa ca sa nu ne miram de ce nimersc in alte parti Shocked What a Face affraid iar ca sa postez o poza fac o gramada de transferuri in si din diverse sieturi....
Alinaaaaaaaaaaaaaaaaa copiii tai astia mici sunt o frumusete....unul mai haios decit altul...si asa este intineresti in special mental ca trebui sa intri in:D lumea lor...e mai greu cu......fizicul Very Happy
iuli
iuli

Mesaje : 907
Data de inscriere : 29/08/2011
Varsta : 68
Localizare : Craiova

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  iuli Mar Mar 10, 2015 1:14 pm

Sidy,nu am fost la Eurovision ....."beletele" s-au epuizat cu o luna de zile inaintea spectacolului bounce What a Face Rolling Eyes dar mi-am facut un cadou de EXCEPTIE-tot muzical-vineri in 6 MARTIE-la FILARMONICA OLTENIA-o simfonie de Beethoven si partea a-2-a niste compozitii simfonce de un ceh....dirijorul -o doamna-Luminita Petre-o sa postez niste poze din spectacol Very Happy Like a Star @ heaven flower
iuli
iuli

Mesaje : 907
Data de inscriere : 29/08/2011
Varsta : 68
Localizare : Craiova

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty La o altfel de cafea 2

Mesaj  Vicky P. Mier Mar 11, 2015 3:42 am

Bună dimineața, dragelor!

Eu ”m-am trezit” cu noaptea în cap să vă pregătesc cafeluța fierbinte și aromată a prieteniei...dar cum sunt convinsă că până dimineață când ajunge la voi se răcește, vreau să vă ofer cu mare drag din ceaiul pe care îl savurez eu acum la această oră extrem de târzie de noapte – dimineață...
Din păcate eu intru mai mult în partea a doua a zilei pe calculator (deh! fiecare cu tabieturile lui), chiar îmi pare rău că nu pot sta la o cafea de vorbă cu voi...
Au trecut și frumoasele sărbători de martie, ne-am urat, ne-am pupat, am fost fericite...Încă odată vă mulțumesc și vă pupăcesc pe toate pentru frumoasele urări și pe care îmi doresc să vi le ”întorc” înmiit...
Sunteți calde, sunteți niște gustoase tare ”gustoase” (ai dreptate aici Husni) Wink Apropo Husni, tu ești Camy de fapt? (Offf...până vă cunosc și mă obișnuiesc cu voi toate...Wink
Acum sunt mai bine, mulțumesc lui Dumnezeu, dar asta nu înseamnă că nu v-am prețuit urările de sănătate pe care mi le-ați transmis (Marta Gabriela, Mari, Silvioara, Doina, Jana)...Sper ca nu am uita pe cineva, daca da, iertare! Wink
Abia aștept să vină primăvara cu adevărat să mă pot bucura din plin de tot ce ne oferă...
Mă bucur mult că odată cu venirea primăverii încet, încet (chiar lent, aș putea spune) încep să vă cunosc și pe voi...Poate dacă aș avea timp să intru aici mai des...Mă bucur de această legătură virtuală cu voi, dar mă voi bucura și mai mult când vă voi întâlni la vară...
Zilele trecute am trimis un pachet copilei mele, parcă v-am spus că deocamdată face masterul în Franța, deoarece dorea să-și invite colegii la o masă tradițională românească și vă închipuiți cam ce a fost...Am gătit pe rupte, de dulce de post, prăjiturele de tot felul...În fine, până la urmă pachetul a ajuns cu bine, iar petrecerea Vaninei (așa o cheamă pe fetița mea) a fost un mare succes, care sincer m-a uns pe suflet și m-a bucurat enorm.
Am atâtea să vă spun, am să încerc să fiu cât mai succintă deși văd că am scris mult deja și încă mai am...dar mă gândesc să continui într-o nouă postare să mă puteți urmări...  Surprised  Very Happy

Pe foarte curând! flower
Vicky P.
Vicky P.

Mesaje : 40
Data de inscriere : 31/01/2015
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti

https://vickysrecipes.wordpress.com/

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty La o altfel de cafea 2

Mesaj  Vicky P. Mier Mar 11, 2015 3:57 am

Partea 2, sau continuarea postării mele, sau așa se întâmplă când intri rar și ai multe de spus...  Embarassed  Surprised  Smile

Pentru cuvintele voastre frumoase de întâmpinare și pentru vorbele frumoase vă îmbrățișez fetelor (Marta Gabriela, Mari, Silvioara, Doina, Alina, Maria Elena, Camy, Delia, Jana)!

Sidy, fiindcă fără ”inimoșenia” ta, acest lucru nu ar fi fost posibil, pentru faptul că ești mereu prezentă cu sufletul aici și animi acest grup, ai toată stima, respectul și dragostea mea! Să-ți mai spun că ești deosebită? Mă bucur din tot sufletul că te-am cunoscut, draga mea! Pentru sfaturile tale, urările, dar mai ales pentru toate cafeluțele îți multumesc, suflete drag! Le-am simțit aroma, chiar așa departe, asimetric ca timp, le-am savurat cu drag și plăcere, chiar dacă nu am fost cu voi...Ce bine că te-ai distrat de 8 Martie! Foarte frumos, am vazut ceva fotografii pe FB...Bravo!Meritai un mic răsfăț și o zi doar pentru tine.

Mari, mă bucur că ai citit ”foiletonul” meu! La multi ani sănătoși și frumoși în continuare alături de soțul tău Barbu! 30 ani...o viață de om...Să fiți sănătoși să puteți duce în liniște, cu bucurii, fără griji, cel puțin încă pe atâta...Așa cum zicea Sidy, parcă de ”nunta de perlă”, rezistentă și trainică în stabilitatea unei relații...Să ne trăiți sănătoși, dragilor! Frumoasă zi v-ați ales acum 30 de ani...PS: Alex este băiatul tău, nu? Îmi închipui ce fericire și bucurie ai trait când te-a sunat...Să fie sănătos și cu mult noroc, dragă Mari!

Doina, îți doresc sănătate, să ai spor în tot ce întreprinzi și ”La mulți ani” pentru Alex! (Este băiatul tău, nu?) Mult noroc și realizări maxime îi doresc!

Alina, să îți trăiască dulcețile Dani și Adi! Doamne, ce minuni drăgălașe mai ai tu! Nepoțeii, nu? Frumoasă activitate ți-ai găsit! Cred că ești fericită și împlinită, cu asemenea îngerași! Și ocupată mai mult, bineînțeles! Dar este o ocupație plăcută măcar care îți umple sufletul de bucurie și împlinire. Mulțumesc de primire și pentru vorbele frumoase de încurajare, draga mea! Cu mare drag vin la la întâlnirea la care te-ai gândit pentru 15 ianuarie și...mulțumesc de invitație! Numai te rog să îmi dai detalii, să-mi spui exact locația, ora, chestii din acestea...Ah, abia aștept să vă cunosc...
Fiindcă tot suntem la capitolul copilași-îngerași dulci și bunicuțe fericite, Silvioara, înțeleg că ai o nepoțică...frumușică, dulce, dulce,...să îți trăiască sănătoasă și norocoasă, să vă umple sufletele de bucurie mereu...iar barza care vine în toamnă să vină cu sănătate și naștere ușoară...

Jana, mă bucur de cunoștință, se pare că cele mai multe gustoase sunteți din Ardeal...Să îți trăiască copii și nepoțelele să fie sănătoase, norocoase și să aibe mult, mult succes. Tare fericită trebuie să mai fii cu o familie așa de frumoasă! Cea mai mare realizare, împlinire și bucurie în viața, până la urmă la asta se rezumă: familia și copiii...în rest, totul este trecător...Te îmbrațișez!

D-nul Adi, am fost plăcut impresionată să mă văd și eu în colajul acela surpriză...Mulțumesc pentru urări și fotografie! Spor în tot ce faceți, sănătate și toate cele bune vă doresc!

Iuli, ești o dulce și mereu citesc cu placere toate comentariile tale...Mă distrează copios accentul tău oltenesc, draga mea! Ești o scumpă, plină de voie bună! Te pup! Abia aștept să te cunosc cu adevărat la întâlnire... Very Happy  Wink

Voi încheia acum (în sfârșit, nu? Wink  Smile ), vă doresc o săptămână cât mai frumoasă și liniștită în continuare și să nu uit să vă spun că sunteți ”gustoase de gustoase”. Wink  Smile
Cu speranța că nu s-a răcit prea rău (sigur ca nu s-au racit, ca m-a prins dimineata) ceaiul și cafeluța mea (voi alegeți) vă îmbrățișez și pupăcesc pe toate! Pe curând! flower

PS: Fetelor, am pregătit câteva fotografii cu familia mea, să mă cunoașteți mai bine (Sidy, parcă tu mi-ai sugerat asta, nu?). Pot sa le postez aici?

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 2rost5h
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 2udyemp
Vicky P.
Vicky P.

Mesaje : 40
Data de inscriere : 31/01/2015
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti

https://vickysrecipes.wordpress.com/

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Sidy Mier Mar 11, 2015 6:36 am

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 V8hq4i

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 5ee2hk

IULIANA multumim de toate bunatatile pe care ni le-ai oferit...minunati mucenicii tai. La noi nu este obiceiul acesta sa se faca mucenici....dar voi deja stiti asta. Bravo tie ca ai fost la concert simfonic, sunt sigura ca te-ai delectat ! Dar gasca voastra de veterani nu a facut bal de 8 Martie ? Nu cred Exclamation Ca voi sunteti foarte uniti si faceti tot felul de intruniri....Ti-am trimis noul link al Grupului MApN, ai intrat ?
VICKY draga mea iti multumesc pentru frumoasele tale cuvinte vare mi-au...uns sufletul Exclamation Esti tu o scumpa ! Asa este , pozele de pe FB sunt de la...7 Martie cand m-am intalnit cu fetele din Oradea la un Pub si a fost minunat.S-a hotarat sa ne intalnum in fiecare luna Exclamation Dar daca eu nu sunt prezenta, fetele au spus, ca fara "nasa" lor , nu se reunesc.Asa ca peste sfarsitul lui martie sarim, pentru ca al meu puiutz mi-a trimis cadoul de 8 Martie :biletul de avion pentru 25 Martie- Luton/Londra.
Si acum sa-ti dau cateva explicatii : Husni= Camy ; cei doi baietei din poze nu sunt nepotii Alinei.Ea are grija de ei cu tot sufletul....asta in asteptare, face antrenament pentru cand va fi si ea bunica ; Marta Gabriela = Gabi mai pe scurt ; Maria Elena = Lenuta ; pe baiatul lui Doina G il cheama Adi...mielul il dai tu, va intelegeti voi la intalnire.....Si DA ,poti sa pui poze aici cu familia ta...Hai ca te-am ametit deja Exclamation
MEDI ai vazut ca mai trebuie o camera la Pinul Question
Fetelor va doresc o zi minunata si insorita, macar cum a fost ieri aici la noi + 13 grade
Va tzuc cu drag Exclamation

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Ja8j6o




Sidy
Sidy

Mesaje : 1668
Data de inscriere : 12/09/2010
Varsta : 68
Localizare : Oradea

http://sidyskitchen.blogspot.com/

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  iuli Mier Mar 11, 2015 8:51 am

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 RdBD9XZ

Buna dimineataaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa Very Happy

Cine mai vrea cafea confused

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 JyDMP6c

Sidy,ai mei veteranmont nu organizeaza festivitati dar e un alt grup ....eu nu am participat ca ei organizeaza 8 Martie in 14 Martie .....ori eu sunt la Bucuresti ......asa ca o msa chefuisc cu fetele din Bucuresti la o ''INTILNEALA"
Am sa ma uit la noul grup de care mi-ai zis affraid
Ma bucur sa aud ca pleci la copii -NO COMENT-adica sunt trairi care nu se pot explica in cuvinte Very Happy I love you Embarassed flower

Nenominalizind......imi  zboara gindul la fiecare dintre VOI.....sanatate si sa ne mearga bine oriunde ne aflam flower
iuli
iuli

Mesaje : 907
Data de inscriere : 29/08/2011
Varsta : 68
Localizare : Craiova

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  silvi0ara Mier Mar 11, 2015 11:11 am

Buna dimineata gasca.
Sidy,ce cadou fain ai primit,o sa fi tare fericita ca pleci la copii.
Si eu anul asta o sa fiu mai aproape de Laura pana in toamna cand naste Roxana.In aprilie pe 21 cand Naty face un an suntem impreuna cu totii,apoi pe la 15 mai plec la Laura sa stau cu nepotica cat este fata la serviciu.Pe urma mai vedem,asa ca urmatoarele luni sunt deja programate.
Viky,esti o draguta,imi place cum scrii si implicit imi place sa te citesc,ai cate un cuvant frumos pentru fiecare si iti multumesc.
Grupul nostru s-a innmultit cu o noua membra deosebita si sper sa ne putem vedea si in realitate.
Iuliana,cand ajungi prin Bucuresti?
Alina,tare dragalasi sunt copii de care ai grija.Stiu ca nu este usor dar,ai si satisfactii.
Adi,ai facut un colaj tare frumos.Multumim.
Doina,ce faci?hai la cafea.
Mari,ce repede au trecut anii,multi inainte alaturi de Barbu al tau.
Cami,tu ce faci?cum se mai simte nora ta?
Medi,tot la tableta esti?
Hai ca va las si scuze daca am omis pe cineva.
Pup toata gasca gustoasa.
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Veu9te
silvi0ara
silvi0ara

Mesaje : 402
Data de inscriere : 15/09/2010
Varsta : 66

http://silvia-gusturisiarome.blogspot.com/

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  martagabriela Mier Mar 11, 2015 4:07 pm

scuze acceptate Silvioar. Imi pare rau ca nici anul asta nu ne vom putea revedea.
Dar sper sa reusim sa revedem "gasca gustoasa" cu bine. Tie iti trimitem poze.
Eu am avut un 8Martie foarte placut, alaturi de citeva prietene. cum aici eu nu pot pune poze si in mare parte nici nu vad(nu am reusit sa deschid poza cu alintatii Alinei ) voi posta pe facebook.
Noi vom serba cu asociatia si Ambasada vineri. ..13. Acum muncesc la felicitari,martisoare am de acasa.
Fetelor am o rugaminte CELOR DIN BUCURESTI! va rog sa imi spuneti cind va intilniti,nu unde, ci ora.
si cum gasca se mareste pup pe toata lumea ca sa nu uit pe cineva
A,finuto, deci mergi si tu la Bucuresti. Stii ce te rog?saruta-le pe rind din partea mea
martagabriela
martagabriela

Mesaje : 682
Data de inscriere : 03/09/2011
Varsta : 75
Localizare : in Romania =Bacau ..afara ..Sudan (Khartoum

http://ga-tourism.com

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Daniela Mier Mar 11, 2015 5:26 pm

Ziua buna de la Cluj, la toata lumea !
Am intrat doar cat sa va salut si sa va doresc spor in toate !
Va pup si va doresc numai bine !
Daniela
Daniela

Mesaje : 54
Data de inscriere : 13/10/2010
Localizare : Cluj

http://danielabucatariemoldo-ardeleneasca.blogspot.com/

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty La o altfel de cafea 2

Mesaj  Vicky P. Joi Mar 12, 2015 6:46 am

Buna dimineata!

Eheei, ce spuneti acum? Smile
De data aceasta va dau trezirea. Am o zi cumplit de incarcata azi cu multa alergatura si profit ca stau acum putin sa imi fac planul de bataie la o cafeluta si... am zis sa dau fuguta sa vad daca v-ati trezit. Nu prea. Iar eu sunt cam pe graba...V-am spus ca mereu sunt in contratimp cu voi? Wink  Crying or Very sad

Sidy, multumesc pentru "dictionarul" de nume...poate asa nu le mai incurc!  Smile  I love you
Ma bucur mult pentru tine ca ai primit un asa cadou frumos de 8 Martie si sper sa "profiti" cat mai mult de el si sa petreci frumos timpul la Londra!

Silvioara, multumesc pentru vorbele frumoase si...distractie placuta si ...la maxim pe 13 martie!

Alina, inca astept vesti despre intalnire de pe 15 martie... Smile

Cafeaua mea este buna, aromata si fierbinte...Eu o "asortez" de regula si la o tigara. Embarassed

Toate cele bune, fetelor! Va doresc o zi minunata, cu spor si multa sanatate!
Va pupacesc pe toate! I love you  flower

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 7bdj
Vicky P.
Vicky P.

Mesaje : 40
Data de inscriere : 31/01/2015
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti

https://vickysrecipes.wordpress.com/

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Sidy Joi Mar 12, 2015 7:24 am

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 25gyogp

Multumim frumos de surpriza , draga mea Vicky Exclamation Mult spor sa ai pe ziua de azi, daca spui ca ai program atat de incarcat Exclamation Si pentru ca eu ti-am baut toata cafeaua, am adus alta....si o feliuta de tort...
Alina vad ca ai sunat adunarea bucurestencelor....Bravo voua, distractie maxima Exclamation Sa faceti poze multe sa va vedem si noi....Mai sunt 2-3 zile, asa ca scrie aici unde si la ce ora sa stie toata gasca din Bucuresti Exclamation Very Happy
Silvye imi place de mor poza ta de la avatar !Natalie este exact ca si Alex a lui Geta. Rade tot timpul....ce program frumos ai tu in vara asta ...Sti ce va avea Roxana Question
Daniela bine ai venit pe la noi...tare imi place mie nou tau avarar si tu stii de ce...Te tzuc cu drag !
Gabi spor la lucru sa ai, ai primit canile ? Hai ca iti trimit eu pozele nazdravanilor lui Alina. Distractie maxima de 8.....13 Martie ! Merg si baietii sau doar voi Question Ei ar trebui sa va serveasca si sa va lase sa va distrati, dar....pe acolo e altfel Exclamation
Iuliano si eu as fi facut aceeasi alegere pe care ai facut-o tu ! Distractie maxima sa aveti Exclamation Ti-a trecut raceala Question
Va dati seama ca eu am intrat in...vrie Exclamation Timpul meu a intrat la....apa Exclamation Am asa de multe de facut si de cumparat si n-mi ajunfe tinpil. Alex vrea o multime de lucruri, copiii ar vrea cam...toata Romania , daca as putea sa o pun la pachet si aici trebuie sa las totul in ordine si aproviziobarea de Paste gata facuta. Doar nu o sa umble mama sa faca asta....
Dragele mele , numite sau nenumite, va imbratisez cu drag si va tzuc Exclamation

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 2m29ctg
Sidy
Sidy

Mesaje : 1668
Data de inscriere : 12/09/2010
Varsta : 68
Localizare : Oradea

http://sidyskitchen.blogspot.com/

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  martagabriela Joi Mar 12, 2015 8:47 am

buna dimineata fete dragi.
Cine imi spune la ce ora va intilniti ca sa inchid ochii si sa ma gindesc la voi?
Silvioara acum cind am primit pozele de la tine ma tot uit la nepotica. De fapt sint niste scumpi si Nathalie si Alex, iar Alex si Fufu cel dulce si Raducu mindria lui Medi.
Sidy eu canile inca nu le-am primit si am luat foc, sa vad azi ce se intimpla.
Si sa stii ca barbatii de la Asoc,de cind am inceput sa serbam Ziua femeii(mai mult de 10ani) eu le iau banii,aducem ce trebuie si ei ne servesc "doamne pentru o zi" Si miine serbam si pe cei nascuti in februarie si martie(avem traditia asta di noiembrie pina in iunie...cit sint aici) avem doua torturi frumoase.
Va sarutam
martagabriela
martagabriela

Mesaje : 682
Data de inscriere : 03/09/2011
Varsta : 75
Localizare : in Romania =Bacau ..afara ..Sudan (Khartoum

http://ga-tourism.com

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  mari Joi Mar 12, 2015 10:16 am

Bună dimineața fete și băieți!
Am avut ceva de citit!
Vă mulțumesc pentru urări!
Găbița nici eu nu știu mai multe amănunte, mai ales ora și locul unde o să ne întâlnim. Nici ziua nu o știu. O fi sâmbătă, o fi duminică? Alina n-a spus încă toate amănuntele. Oricum eu sunt pregătită și cum știu ceva sigur îți spun și ție.
Vicky tare-mi place să citesc ce scrii!
Poate-mi răspunzi la MP.
Sidy ești o fericită! Să ne spui ce surprize le pregătești? E adevărat că Alex mi-a făcut o mare bucurie de 8 Martie. Alex nu e prea vorbăreț. Noi comunicăm mai des prin mesaje, așa că telefonul ăla mi-a făcut o mare surpriză.
Silvioara, Nathalie face deja un an? Ce repede trece timpul!(și la noi se mai adună încă un an)!Să vă trăiască și să vă aducă numai bucurii!Cred că abia aștepți să fii din nou bunică.
Alții(adică eu) nici nu îndrăznesc să spere.
Iuliana, abia aștept să te văd!
Mă opresc aici cu enumeratul, că deja soarele e sus pe cer și eu n-am făcut nimic.
Zilele trecute am pus ceva semințe de flori jos în grădină și cu toate că au spus că o să plouî, n-a căzut nici un strop și semintele mele nici nu s-au lipit de pământ. Trebuie să merg să le ud cu stropitoarea.
Vă pupic și revin cu amănunte despre întâlnire, când o să le știu și eu!Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Cafea mai vrea cineva?
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Facz6t
mari
mari

Mesaje : 1054
Data de inscriere : 11/09/2010
Varsta : 74
Localizare : bucuresti

http://mamaluialex.blogspot.com

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  mari Vin Mar 13, 2015 12:30 am

Am revenit să spun detalii despre întâlnirea de sâmbătă, 14.03.2015.
Cine vrea și poate să vină sâmbătă, ne întâlnim la intersectia dintre calea Victoriei și Lipscani la ora 12.
Programul îl stabilim la fața locului.
Găbiță fii pe fază!
Noapte bună!
mari
mari

Mesaje : 1054
Data de inscriere : 11/09/2010
Varsta : 74
Localizare : bucuresti

http://mamaluialex.blogspot.com

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Vicky P. Vin Mar 13, 2015 1:31 am

Buna Doamnele mele gustoase si delicioae,

Evident ca la ora aceasta tarzie nu am cum sa va gasesc aici... Sad  Eu am doar programul "brambura" si ma apuca orele tarzii la calculator, pentru ca sunt tare in urma cu somnul...

Sidy, am gustat si eu o feliuta din tortul tau si a fost delicios. Sarut-mana! Pe langa cafeluta, daca mai faci bunatati, rogu-te, draga, opreste-mi si mie o portie sa o am tarziu in noapte, ca tare mai am chef acum de ceva de rontait...si asa am luat proportii zdravene...Hai sa ai spor in toate, draga Sidy, cu pregatiri, cumparaturi, alea, alea, ca ai intrat in zor mare draga mea!
Silvy, evident ca te-am cam incurcat putin cu Gaby (dar voi ma veti ierta, nu?  Embarassed  I love you )...
Gaby, tie trebuia de fapt sa  iti urez distractie si bucurie pentru 13 martie! Si... spor si succes cu felicitarile!  Embarassed  Very Happy
Mari, sincer nu stiu ce inseamna MP... Embarassed  Sad Daca este ceea ce banuiesc eu , adica mesaj privat, sa stii, draga mea ca aici nu am primit nimic. Uite, am  vazut ca ai postat cum este cu intalnirea de poimaine si mie mi se pare OK din acest punct de vedere, dar macar un punct de reper ceva, avand in vedere ca eu nu va cunosc, doar asa din pozele acestea ...Nu stiu, sa zicem la intersectie Victoriei cu Lipscani, in fata cofetariei Tip Top, sau la UniCredit...cred ca un reper ceva, ar fi bun...In rest ramane stabilit la ora 12...Multumesc mult Mari! Fiindca nu am primit nimic de la tine incerc eu sa iti dau nr. meu de telefon pe mesaj, aici. Te pup si abia astept sa ne intalnim! Smile  I love you
Ahh, sa nu uit...Doina, sa imi spui cum vrei cu mielul acela, pe care ti-l datorez...

In rest, pupaceli la toata lumea, numai bine va doresc si un weekend cu soare, liniste si bucurie!

Doamnelor gustoaselor, tot mai am o mica rugaminte. Care faceti cafeluta maine dimineata sa imi opriti si mie macar o "gura'...ca tare delicioasa mai este cafeaua asta a voastra, aici. I love you  I love you  I love you

Va las ca mai am inca ceva de facut si ora este foarte, foarte inaintata... flower
cu drag,  flower  flower

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 R9ob9d
Vicky P.
Vicky P.

Mesaje : 40
Data de inscriere : 31/01/2015
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti

https://vickysrecipes.wordpress.com/

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  alina 42 Vin Mar 13, 2015 7:32 am

Pup gașcă !!!!
Sunt pe fuga !!!!

O zi minunată !!!
Diseara o aștept pe Iuliana ! Mâine sper sa ne revedem cât mai multe !!! Și voi știți că ne gândim la toată gașca !!!!
Viky, Nu-ți face probleme ca nu o sa ne recunoaștem !!!! lol! sunny sunny I love you
alina 42
alina 42

Mesaje : 420
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 29 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 16 ... 29  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum